Projekt wnętrza Dojo w Krakowie

Poniżej prezentujemy aranżację wnętrza Dojo- miejsca ćwiczeń japońskich sztuk walki – Aikido oraz Kenjutsu Kashima no Tachi. Kultura japońska w Polsce budzi duże zainteresowanie. Miejsce gdzie praktykuje się te sztuki walki jest bardzo dobrym sposobem, żeby ją przybliżyć. Sala treningowa, szatnia oraz hol wejściowy muszą być odpowiednio dopasowane do wymagań jakimi charakteryzuje się ten sport oraz do etykiety, która jest przez Japończyków ściśle przestrzegana.

W każdym z pomieszczeń musi panować porządek. W szatni (genkan) jak i w holu wszyscy uczestnicy mają przyporządkowane miejsca na zostawienie butów oraz rzeczy osobistych. Za parawanami znajduje się kameralna szatnia do przebrania.

W pomieszczeniach dominuje minimalizm, znajdują się tylko najpotrzebniejsze meble: siedziska, szafki, parawany. Wszystkie drewniane materiały imitują bambus lub są w kolorze bambusa.

W Dojo pojawiły się tradycyjne elementy nawiązujące do kultury japońskiej: panele okienne z podziałami(shoji) , wydruk bramy Tori, miejsce na miecze oraz napis na Kamizie, maty (tatami). Oświetlenie jest techniczne, oszczędne w formie, nie rzucające się w oczy.

Ściany są pomalowane na biało, część ścian pokryta jest płytami o strukturze bambusa. Japońskie budownictwo bazuje na drewnie, jego cechy to prostota, harmonia i spokój.